Płyta kartonowo gipsowa zamiast grzejnika

Zaktualizowano: 10 maj

System paneli grzewczych do suchej zabudowy to innowacyjne rozwiązanie w technologii grzewczej dla wszystkich nowo powstających i modernizowanych budynków, zarówno mieszkalnych, jak i komercyjnych.

Jest to idealne rozwiązanie w budownictwie tradycyjnym i nowoczesnym, zarówno dla domów murowanych, szkieletowych, ale także odpowiednie dla obiektów remontowanych i modernizowanych.


Panele grzewcze możemy montować na każdym etapie prac wykończeniowych lub remontowych:

 • na ścianach nośnych

 • ściankach działowych

 • na skosach poddaszydokumentacja-techniczna
.pdf
Download PDF • 1.45MB


Czym jest System Allura ?


Jest to moduł grzewczy popularnie zwany grabiami zamontowany w standardowej płycie G-K lub w wersji podtynkowej. Montaż odbywa się identycznie jak w wypadku ogrzewania podłogowego, z użyciem rozdzielaczy tworząc obwody grzewcze dla poszczególnych pomieszczeń.

Główną zaletą systemu jest bardzo niski zład wody. W budynku o powierzchni 100m2 będzie on wynosić około 10L wody. Woda jako czynnik grzewczy ma wyłącznie za zadanie przeniesienie ciepła do kolektora znajdującego się w dolnej części płyty. Nie należy go jednak mylić z innymi systemami ogrzewania ściennego, w szczególności z systemami całkowicie wodnymi Emiterem ciepła są tzw. grabie, pionowe pręty wypełniane gazem które w wyniku przemiany fazowej ( przejścia z stanu ciekłego w lotny) pod wpływem ciepła przekazanego z kolektora zaczynają wydzielać ciepło. Co najważniejsze, proces przemiany fazowej rozpoczyna się już przy temperaturze 30 stopni Celcujsza


Poniższe zdjęcie prezentuje montaż elementu grzewczego w wersji podtynkowej, pokazuje jednak zasadę działania. Identyczne elementy są wbudowane w płyte G-K.

Budowa i funkcje poszczególnych elementów modułu:


 1. KOLEKTOR przekazuje ciepło z obiegu wodnego do substancji zamkniętej w układzie płyty

 2. CZĘŚĆ PŁYTOWO-GRZEWCZA Z ELEMENTAMI RADIACYJNYMI ciepło pobrane z kolektora, przy wykorzystaniu zjawiska przemiany fazowej, jest przenoszone na całą powierzchnię płyty. Tył płyty izolowany jest dodatkowo ekranem promiennikowym, składającym się z trzech warstw:

 3. papier,

 4. folia aluminiowa,

 5. papier

Dane techniczne:Wymiary panelu: 2040 x 600 x 12,5 mm (standardowe wymiary płyty kartonowo-gipsowej 2000 mm + 40 mm wysokość kolektora) Średnica króćca przyłączeniowego: 12 mm


Moc grzewcza: Panel o mocy do 200 W - wystarcza na ogrzanie powierzchni 2,5 m2.


Jak to działa ??


Montaż systemu jest bardzo prosty i intuicyjny. Płyty instalujemy w taki sam sposób jak każdy inny system płyt g-k. Obieg wody powstaje poprzez zastosowanie zwykłego systemu zbrojonych rurek tworzywowych. Dolne kolektory łączymy szeregowo, dzięki czemu panele tworzą jedna pętle grzewczą dla danego pomieszczenia. System Allura daje nam możliwość wyboru etapu, na którym zostanie zainstalowany. Panele możemy zamontować przed wylewkami, w których następnie zostaną zatopione kolektory, lub też po wylewkach. W tym przypadku kolektor znajdzie się na poziomie docelowej posadzki i może być zakryty za pomocą listwy przypodłogowej. Jest to dużym atutem systemu, ponieważ pozwala na jego instalacje w budynkach remontowanych, gdzie wylewka już istnieje i nie wiąże się z koniecznością jej skuwania.


Proces montażu przebiega szybko i bezproblemowo, a instalatorzy nie potrzebują żadnych dodatkowych uprawnień, co jest wymagane np. w przypadku montażu elektrycznych mat grzewczych.


Zalety systemu


 • Oszczędność czasu i kosztów na etapie montażu oraz ekonomiczne gospodarowanie ogrzewaniem w czasie eksploatacji.

 • Dzięki standardowym wymiarom płyty, w której osadzono elementy grzewcze system całkowicie minimalizuje odpady budowlane.

 • Montaż nie wymaga specjalnych uprawnień, ani też specjalistycznego sprzętu, czy kosztownego transportu.

 • Częścią wierzchnią panelu jest gotowa do wykończenia płyta kartonowo-gipsowa, co eliminuje etap tynkowania i pozwala na dowolne wykończenie ścian (malowanie, tynki dekoracyjne, tapety).

 • System oparty jest o wykorzystanie właściwości promieniowania cieplnego, dlatego pozwala na obniżenie temperatury powietrza o kilka stopni w każdym pomieszczeniu, przy zachowaniu poczucia komfortu cieplnego, co w skali roku zmniejsza zapotrzebowanie na moc ciepną nawet o 24 %.

 • Minimalna ilość wody w systemie ( dla 100m2 to około 10L) przekłada się na mniejsze zużycie energii o kolejne 15 %.

 • Bezkonkurencyjnie mniejsza bezwładność cieplna, co w znacznym stopniu redukuje koszty użytkowania związane ze zmianami pogodowymi.

 • Dowolny wybór posadzek i okładzin ściennych

Moduł Podtynkowy


Dostępny jest również moduł podtynkowy. Jest to element radiacyjny o wysokości 1,9 m i szerokości 0,6 m składający się z kolektora oraz siedmiu niezależnie działających rurek i posiadający te same właściwości jak system kartonowo gipsowy. Dodatkowo wyposażeniem tego wariantu jest uchwyt umożliwiający montaż elementu na ścianie.


Do systemu podtynkowego zalecany i dedykowany jest tynk przystosowany do ogrzewania ściennego.

Opcja podtynkowa naszego produktu sprawdzi się zarówno w obiektach tradycyjnie murowanych jak i w nowoczesnym budownictwie. Jego atutem jest łatwość oraz szybkość montażu.

Popularnym zastosowaniem jest połączenie obu wariantów produktu z wykorzystaniem wersji podtynkowej na parterze obiektu a paneli kartonowo gipsowych na jego poddaszu.


Zasilanie naszego systemu grzewczego z racji minimalnego zładu wody idealnie nadje się do współpracy z urządzeniami serii System Grzewczy 3D lub przy mniejszych powierzchniach z Systemem Grzewczym MINI


Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami tel. 695564045235 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie