Rusza program dopłat "Ciepłe Mieszkanie"

Zaktualizowano: 27 lip

Program "Ciepłe Mieszkanie" ma za zadanie poprawę charakterystyki energetycznej budynków wielorodzinnych poprzez wymianę źródeł ciepła oraz ich termomodernizację. Ma być odpowiedzią na problem jakim jest w wielu wypadkach brak środków finansowych, szczególnie przez osoby mniej zarabiające na modernizację systemów grzewczych.Program “Ciepłe Mieszkanie” będzie realizowany przez NFOŚiGW przy udziale wojewódzkich funduszy ochrony środowiska i gospodarki wodnej, które będą prowadziły nabór dla gmin. Następnie jednostki samorządowe po otrzymaniu dofinansowania przeprowadzą nabór dla swoich mieszkańców.


Kto może skorzystać dofinansowania


Głównym celem rządowego programu jest wymiana źródeł ciepła w mieszkaniach Program Ciepłe Mieszkanie skierowany jest do:

  • właścicieli lokali wydzielonych w budynkach wielorodzinnych

  • wspólnot mieszkaniowych (w drugim etapie)

Wynika z tego że o dofinansowanie może starać się każda osoba która ma uregulowany stosunek prawny do zajmowanego lokalu.


Na co można przeznaczyć dofinansowanie


Dopłaty będą przeznaczone na termomodernizację mieszkań w budynkach wielorodzinnych. Dofinansowanie z programu Ciepłe Mieszkanie będzie można dostać m.in. na:


  • nowe źródło ciepła

  • wykonanie instalacji c.o. i c.w.u.

  • wentylację mechaniczną,

  • dokumentację projektową.

  • wymianę okien i drzwi,


Ile będzie wynosić dofinansowanie


Pierwsza część skierowana będzie do osób mających dochody do 120 tys. zł rocznie. Takim właścicielom mieszkań przysługiwać będzie podstawowy poziom dofinansowania w wysokości do 15 tys. zł na lokal (do 30 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji).


Z drugiego progu programu skorzystać będą mogli właściciele lokali, gdzie dochód na osobę w gospodarstwie wieloosobowym nie przekracza 1673 zł, a w gospodarstwie jednoosobowym – 2342 zł. Bezzwrotna dotacja dla tej grupy wyniesie do 25 tys. zł (do 60 proc. kosztów kwalifikowanych).


Trzecia grupa beneficjentów to właściciele mieszkań, gdzie dochód nie przekracza 900 zł na osobę w gospodarstwie wieloosobowym lub 1260 zł w gospodarstwie jednoosobowym. W tym przypadku dotacja będzie najwyższa – do 37,5 tys. zł na lokal (do 90 proc. kosztów kwalifikowanych).


Dofinansowanie zostanie zwiększone o 5 pkt proc. dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.


Korzyści


Rozpoczęcie programu planowane jest na drugi kwartał 2022 roku. Konkretnych dat składania wniosków na razie nie podano. Program Ciepłe Mieszkanie to wyraźny ukłon w stronę właścicieli mieszkań, którzy do tej pory nie byli brani pod uwagę przy dopłatach. Rozwiązuje też w dużej mierze kwestie finansowania dając duże wsparcie osobom o niskich lub najniższych dochodach.Jeśli masz jakieś pytania skontaktuj się z nami tel. 695564045

482 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie