Posypią się kary za kopciuchy. Czasu zostało niewiele. Sprawdź do kiedy musisz wymienić kopciucha

Zaktualizowano: 11 lip

Zgodnie z ustawą o ochronie środowiska (t.j. Dz.U. z 2020 r. poz. 1219 ze zm.) osobie nieprzestrzegającej przepisów uchwały antysmogowej grozi grzywna.

W postępowaniu mandatowym jest to kwota do 500 zł, a w postępowaniu sądowym - do 5 tys. zł. Warto uniknąć kary, tym bardziej że dzięki programowi dofinasowań w ramach programu "ciepłe mieszkanie" właściciele mieszkań w budynkach wielorodzinnych mogą liczyć na dopłatę sięgającą nawet 37 tys. zł. Z dopłat mogą skorzystać również właściciele domów i mieszkań w Wrocławiu. W ramach programu KAWKA Plus można liczyć na dofinansowanie w kwocie do 12 tyś zł.


Jeśli masz pytania dotyczące dofinansowań skontaktuj się z nami tel. 695 564 045Uchwała antysmogowa nakłada obowiązek wymiany starych pozaklasowych kotłów na węgiel i drewno poniżej 3 lub 4 klasy. Stary kocioł można zastąpić między innymi kotłem elektrycznym. Takie rozwiązanie pozwala nam na szybką i tanią wymianę ogrzewania. Wprowadzone do oferty EkoWiktor nowe urządzenia zasilane prądem jednofazowym 230V umożliwiają ogrzewanie powierzchni do 60m2. Koszt zakupu i montażu nie powinien przekroczyć 10 tyś zł.


Jeśli masz pytania dotyczące urządzeń skontaktuj się z nami tel. 695 564 045Seria BPE model BP205E to urządzenie przystosowane do współpracy z każdym rodzajem centralnego ogrzewania wykonanego w dowolnej technologii z wbudowanym zbiornikiem na ciepłą wodę .

Seria BW model BW205 to urządzenia jednofunkcyjne, które można zaadoptować na potrzeby uzyskania ciepłej wody użytkowej dzięki zamontowanemu specjalnemu modułowi, który umożliwi obsługę zewnętrznego bojlera na ciepłą wodę.

W ofercie posiadamy również urządzenia zasilane prądem trójfazowym o możliwości ogrzewania powierzchni do 260m2

Urządzenia cechują się wysoką efektywnością zarówno w zakresie ogrzewania

jak i pozyskiwania ciepłej wody użytkowej. Systemy Inteligentnego Zarządzania Energią, Automatyczny Dobór Mocy czy Kontrola Systemu Grzewczego to funkcje które pozwalają na bardzo ekonomiczne użytkowanie.


Kto i do kiedy musi wymienić kopciucha by uniknąć kary


Od stycznia 2022 roku obowiązuje zakaz stosowania pieców bez tabliczki znamionowej lub po prostu starszych niż 10 lat w województwie:

 • śląskim,

 • podkarpackim.

Do końca 2022 roku czas na wymianę kopciucha mają województwa:

 • małopolskie,

 • łódzkie.

Do 1 lipca 2023 czas na wymianę kopciucha ma województwo:

 • świętokrzyskie.

OD 1 października 2023 r., w granicach administracyjnych m.st. Warszawy;


Do końca 2023 wymiany kopciucha trzeba będzie dokonać w województwach:

 • kujawsko-pomorskie,

 • lubelskie,

 • wielkopolskie,

 • zachodniopomorskie.

Od 1 lipca 2024 zakaz zacznie obowiązywać w województwie:

 • dolnośląskim.

Od 1 września 2024 roku zakaz ten wejdzie w życie w województwie:

 • pomorskim.

Do końca 2026 na wymianę mają mieszkańcy województwa:

 • lubuskiego.

Od dnia 1 stycznia 2028 r.,

 • w granicach administracyjnych gmin wchodzących w skład powiatów: grodziskiego, legionowskiego, mińskiego, nowodworskiego, piaseczyńskiego, pruszkowskiego, otwockiego, warszawskiego zachodniego oraz wołomińskiego.


Do końca 2029 roku, mieszkańcy województwa:

 • opolskiego.

O wymianie kopciucha w pierwszej kolejności powinni pomyśleć mieszkańcy województw śląskiego i podkarpackiego oraz małopolskiego i łódzkiego. Warto się pospieszyć gdyż na rynku zaczyna brakować urządzeń, a ceny zakupu i montażu rosną z miesiąca na miesiąc.

4396 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie