Grzanie prądem- wbrew pozorom możemy oszczędzić

Ceny paliw, prądu, gazu węgla i ekogroszku to ostatnio dla Polaków temat rzeka.

gdzie się nie obrócimy słyszymy o podwyżkach. Czym więc grzać, na jaki rodzaj ogrzewania się zdecydować i jakie rozwiązanie przyjąć...oto jest pytanie ?


A oto jest odpowiedź


Boimy się podwyżek cen energii i z wielkimi obawami rozważamy energię elektryczną jako paliwo dla naszego źródła ciepła i zaopatrzenia w ciepłą wodę. Nie taki jednak diabeł straszny jak go malują

Podwyżki dotyczą nie tylko cen energii elektrycznej, ale również wszystkich pozostałych paliw. Ceny węgla są rekordowe to samo z ekogroszkiem. Do tego dochodzi deficyt tych paliw na rynku. Nie lepiej ma się sytuacja z gazem drożeje równie szybko jak prąd a i z dostępnością nie wiadomo jak to będzie.

W tej kumulacji problemów i karuzeli podwyżek pojawia się jednak światełko w tunelu i świeci coraz jaśniejszym światłem. Tym światełkiem jest właśnie wspomniana wcześniej energia elektryczna, a właściwie fakt że jest to jedyne paliwo które możemy sobie sami wytworzyć.


Dlaczego właśnie energia elektryczna ?

Dzięki odpowiedniemu doborowi urządzeń oraz ich odpowiedniej konfiguracji koszty ogrzewania i uzysku ciepłej wody możemy znacząco obniżyć stosując instalację PV oraz system "Solarów" dla uzysku ciepłej wody.


kocioł elektryczny - Urządzenia System Grzewczy 3D z serii BW obsługują nasz system grzewczy oraz współpracują z zewnętrznym buforem CWU zapewniając nam ciepłą wodę.


bufor CWU 200L- wyposażony w dwie wężownice umożliwi nam współpracę z piecem elektrycznym w zimie i instalacją solarną w lecie


instalacja solarna - montowana na dachu lub gruncie zapewni nam ciepłą wodę poza okresem grzewczym współpracując z naszym buforem CWU


instalacja PV - Wielkość instalacji fotowoltaicznej należy indywidualnie dobrać dla każdego systemu grzewczego. Przy doborze wielkości instalacji należy kierować się czynnikiem ekonomicznym uwzględniając stopę zwrotu, średnie zużycie energii, koszt instalacji.


Jeśli nie posiadamy centralnej rekuperacji warto też rozważyć jej montaż w wersji decentralnej. tzw. rekuperacji ściennej. To równie efektywne źródło wentylacji i odzysku ciepła jak rekuperacja centralna jednak nie wymaga gruntownego remontu prucia ścian i jest dużo tańsza w montażu i użytkowaniu.


Już na etapie montażu możemy skorzystać z systemów dopłat w ramach programów


Czyste Powietrze Plus w wypadku budownictwa jednorodzinnego >>>więcej

  • do 30 tys. zł - to podstawowy poziom dofinansowania, dla osób z rocznym dochodem do 100 tys. zł,

  • do 37 tys. zł - to podwyższony poziom dofinansowania – licząc przeciętny miesięczny dochód na osobę do 1564 zł w gospodarstwie wieloosobowym i do 2189 zł w gospodarstwie jednoosobowy

Ciepłe Mieszkanie w wypadku budownictwa wielorodzinnego >>> więcej


Wysokość dopłaty ma zależeć od poziomu dochodów. Podstawowe dofinansowanie ma wynieść do 30% kosztów inwestycji (ale nie więcej niż 15 tys. zł), dla osób o niższych dochodach – do 60% (do 25 tys. zł), a dla najuboższych – do 90% (do 37,5 tys. zł).

Dofinansowanie zostanie zwiększone o 5 pkt proc. dla przedsięwzięć realizowanych w miejscowościach znajdujących się na liście najbardziej zanieczyszczonych gmin.


O dopłaty do prądu w 2022 wniosek mogą złożyć wszyscy, których dochód nie przekracza określonego w przepisach kryterium dochodowego.


Dopłata uzależniona jest od dochodu rodziny. Według ustawy o dodatku osłonowym dochód miesięczny netto nie może przekroczyć:

  • 2100 zł dla gospodarstwa jednoosobowego,

  • 1500 zł dla pozostałych.

Gospodarstwa domowe w ramach dodatku mogą liczyć na następujące kwoty dopłat:

  • gospodarstwa, w których mieszka jedna osoba - maks. 400 zł rocznie.

  • gospodarstwa, w których mieszkają 2 lub 3 osoby - maks. 600 zł rocznie.

  • gospodarstwa, w których mieszka 4 lub 5 osób - maks. 850 zł rocznie.

  • gospodarstwa, w których mieszka 6 lub więcej osób - maks. 1150 zł rocznie.


Koszt zakupu wszystkich elementów wraz montażem oscylować może w granicach 40 tyś zł, co stanowi alternatywę dla podobnego systemu z użyciem pompy ciepła. jeśli założymy że system z pompa ciepła będzie kosztował 75 tyś zł to mamy 35 tyś różnicy w cenie samego zakupu. Licząc że różnica na rachunkach wyniesie 350 zł przy pompie ciepła miesięcznie to mamy 100 miesięcy więcej grzania na pokrycie wyłącznie różnicy w cenie zakupu.


59 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie