Folie na podczerwień - rozwiązanie nieszablonowe

Aktualizacja: 9 gru 2020


Czym jest i jak działa folia grzewcza ?


Folie grzewcze, dzięki podłączeniu do prądu wywołują promieniowanie elektromagnetyczne o zakresie fal obejmującym fale podczerwone. Promieniowane podczerwone “generuje” ciepło poprzez ruch fotonów. -Ponieważ energia fotonów promieniowania podczerwonego folii grzewczej nie jest duża, to fotony nie wnikają “głęboko w materię” dzięki czemu taka forma ogrzewania jest bezpieczna dla ludzi. Dopiero, kiedy rozgrzeją się przedmioty (stół, szafa), obiekty (ściana, sufit), osoby, ogrzewa się powietrze, od którego wtórnie ogrzewają się przedmioty, obiekty, osoby.
Gdzie i kiedy warto stosować folię grzewczą ?


Folie Grzewcze to idealne źródło ciepła dla mieszkań, sklepów, firm w szczególności do pomieszczeń biurowych, a nawet dla obiektów sakralnych i ogródków piwnych.

Sprawdzają się wszędzie tam gdzie zależy nam na regulacji temperatury dla każdego pomieszczenia z osobna, lub wszędzie tam gdzie montaż tradycyjnego ogrzewania jest mało efektywny, zbyt kosztowny lub wpływa na estetykę pomieszczeń.

Folie grzewcze mogą być montowane praktycznie w każdym rodzaju pomieszczeń na dowolnej płaskiej powierzchni. Możemy je montować na podłodze, wszędzie tam gdzie podłoże stanowią panele lub deska podłogowa oraz na ścianach czy sufitach w wypadku łazienek i kuchni gdzie zazwyczaj mamy glazurę. W tym wypadku folie montujemy pod płytą kartonowo gipsową.Dlaczego i czy warto stosować folie grzewczą ?


Zdecydowanie korzyści stosowania foli grzewczej jest dużo więcej niż wad, które i tak z punktu widzenia użytkownika są rekompensowane poprzez takie zalety jak: bezobsługowość, łatwość montażu czy chociażby dogodność związana ze sterowaniem temperaturą dla każdego z pomieszczeń z osobna.

System montowany jest pod podłogą lub na suficie pod płytą kartonowo gipsową dlatego nie wpływa na wygląd pomieszczeń, o jego obecności świadczy jedynie panel przeznaczony do ustawiania temperatury. 


Właśnie dzięki regulatorom temperatury system grzewczy jest całkowicie zautomatyzowany i co najważniejsze pozwala sterować dowolnie temperatura dla każdego z pomieszczeń z osobna. Rozwiązanie takie jest nie tylko wygodne dla użytkownika ale wpływa również znacząco na obniżenie kosztów związanych z użytkowaniem.


Bezpośrednio ogrzewanie całej powierzchni podłogi poprzez promieniowanie powoduje równomierne rozłożenie temperatury w pomieszczeniu. Dzięki temu że folie pracują na niskich temperaturach praktycznie nie występuje cyrkulacja powietrza. W tradycyjnych systemach grzewczych powietrze otaczające grzejnik po ogrzaniu jako lżejsze, unosi się do góry, a na jego miejsce napływa powietrze chłodne. Z tego wynikają trzy niekorzystne dla mieszkańców domu rzeczy:

  • cyrkulacja powietrza wprawia w ruch cząstki kurzu i innych alergenów, co bardzo negatywnie odbija się na samopoczuciu alergików,

  • ciepłe powietrze unosi się do góry i najwyższa temperatura w pomieszczeniu panuje na bardzo niekorzystnej dla nas wysokości, na poziomie głowy, podczas gdy stopy pozostają nadal zimne, nazywamy to "efektem zimnych stóp"

  • Rozwiązania takie również wpływają na koszty ogrzewania dlatego folie opłaca się stosować wszędzie tam gdzie ogrzewanie tradycyjne jest mało efektywne chociażby ze względu na wysokość pomieszczeń

Kolejną z zalet stosowania foli grzewczych jest aspekt zdrowotny. Wspomnieliśmy już o braku cyrkulacji powietrza co ma korzystny wpływ dla alergików. Przyjemne ciepło płynące spod podłogi, ogrzewające stopy wpływa pozytywnie również na:

  • krążenie,

  • poprawę koncentracji,

  • bóle mięśni i pleców.

Ukierunkowanie ciepła które promieniując z podłogi może mieć duży wpływ na stan naszego odprężenia i relaksu.Efektywność i koszty użytkowania.


Ogrzewanie powierzchniowe folią grzewczą jest bez wątpienia opłacalne ekonomicznie. Oszczędność energii cieplnej potrzebnej do ogrzania domu może być zredukowana nawet do 12%. Jest to wynikiem specyfiki działania foli grzewczej, która poprzez promieniowanie ogrzewa przedmioty a nie powietrze które jest jednym z najsłabszych przewodników ciepła

Folia grzewcza jako urządzenie zasilane energia elektryczną nadaje się do współpracy z odnawialnymi źródłami energii, dzięki czemu możemy zredukować koszty ogrzewania praktycznie do zera.

O ile nie zdecydowaliśmy się na zastosowanie foli już na etapie budowy czy w trakcie remontu, należy pamiętać że jej stosowanie jest rozwiązaniem elastycznym i perspektywicznym. System można założyć lub modernizować praktycznie w dowolnym momencie


potrzebujesz więcej informacji lub wyceny skontaktuj się z nami


+48 695 564 045 - Krzysztof
56 wyświetlenia0 komentarz

©2020 by Ekowiktor. Grupa Global Energy TDF