Kotłownia Elektryczna - ciepło pod pełną kontrolą

Zaktualizowano: 5 maj

Podwyżki cen gazu dały się w znaki głównie przedsiębiorcom i wspólnotom mieszkaniowym. Wzrost cen o 300, 400 a nawet 800% to nie fikcja, to realia dnia dzisiejszego, warto wiec rozważyć alternatywę -kotłownie elektryczne.


Koszty montażu


Bez wątpienia koszty montażu systemów grzewczych zasilanych energią elektryczną są dużo tańsze. Nie wymagają projektów, odbiorów, planów, systemów odprowadzania spalin i wentylacji. Jedynym niezbędnym elementem jest odpowiedniej wysokości moc przyłączeniowa oraz uwarunkowania techniczne jak grubość przewodu czy wielkość zabezpieczenia prądowego. Montaż nowoczesnych urządzeń grzewczych dla systemów centralnego ogrzewania zasilanych energią elektryczną jest niezwykle szybki i prosty.

Koszty poboczne eksploatacji


W przeciwieństwie do systemów zasilanych gazem kotłownie elektryczne nie wymagają wielu okresowych przeglądów. Nie musimy w związku z specyfiką kotłowni elektrycznych dbać i dokonywać przeglądów systemu odprowadzania spalin i wentylacji. Nie musimy instalować czujników czy systemów zabezpieczeń które mają dbać o nasze bezpieczeństwo. Również same urządzenia w wielu wypadkach nie wymagają okresowych przeglądów. To wszystko sprawia że nasze koszty ograniczają się wyłącznie do realnego zużycia energii i związanych z tym kosztów.


Koszty użytkowania


O ile dla gospodarstw indywidualnych podwyżki cen gazu chociaż wysokie nie są tak drakońskie jak w wypadku kotłowni zbiorczych to uwzględniając wszystkie czynniki czyli koszt paliwa, poboczne koszty użytkowania, koszty zakupu i montażu sprawa nie wygląda już tak jednoznacznie. Należy też mieć na uwadze że w wypadku kotłowni zbiorczych lub w wypadku prowadzenia działalności gospodarczej koszty zawsze możemy obniżyć dzięki OZE (fotowoltaika, elektrownie wiatrowe) czego nie będziemy mogli zrobić w wypadku ogrzewania gazowego.


Nie jesteśmy specjalistami od ogrzewania gazowego ale dla porównania posłużymy się wyliczeniami dla ogrzewania elektrycznego.


A- pow. grzewcza 500m2

B - zapotrzebowanie na energię cieplną 50kW na m2/rok

C - sprawność kotłowni 98%

D - instalacja PV o mocy 20kWp -20% za magazynowanie energii


500m2 * 50kW = 25000kWh/rok

25000kWh + 2% ( starta wynikła ze sprawności) = 25500kWh/rok

25500kWh - 16000kWh ( z instalacji PV) = 9500kWh/rok


W zależności od naszych potrzeb , portfela czy upodobań koszt naszej kotłowni wraz z instalacją PV oscylować będzie w granicach 110 000 zł i jak widać z wyliczeń koszty ogrzewania jakie poniesiemy będą adekwatne dla zużycia 9500kWh/rok


Czy są duże czy małe to już niech każdy sobie sam wyliczy i porówna .


Bezpieczeństwo


To że kotłownie elektryczne są dużo bezpieczniejsze od gazowych nie ulega żadnej wątpliwości. Brak połączeń wysokotemperaturowych, brak zagrożenia wybuchem podwójny system kontroli zabezpieczający urządzenie przed uszkodzeniem w wyniku czynników zewnętrznych, nie występuje również zagrożenie zatrucia spalinami. Te i wiele innych czynników sprawiają że są to urządzenia wyjątkowo bezpieczne dla użytkowników.


na zdjęciu poniżej znajduje się piec indukcyjny o mocy 40kW umożliwiający ogrzewanie powierzchni do 400m2


16 wyświetleń0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie